Navigáció
  • Kezdőlap
  • A Kálvinista Apologetikáról és Nagy Gergelyről
    • A Kálvinista Apologetikáról és Nagy Gergelyről
    • Bizonyságtételek
  • Írások
    • Apologetika
    • Ateizmus
    • Istenérvek
    • Jézus feltámadása
    • Jézus történetisége
    • Teológia
    • Homoszexualitás
    • Egyéb
  • Videók
  • Aktuális esemény
  • Támogatás
  • Kapcsolat
  • Események
  • A Kálvinista Apologetikáról és Nagy Gergelyről
  • Kapcsolat
5K
0
483
Iratkozz fel
Kálvinista Apologetika

Mert észszerű a kereszténység

Kálvinista Apologetika
  • Kezdőlap
  • A Kálvinista Apologetikáról és Nagy Gergelyről
    • A Kálvinista Apologetikáról és Nagy Gergelyről
    • Bizonyságtételek
  • Írások
    • Apologetika
    • Ateizmus
    • Istenérvek
    • Jézus feltámadása
    • Jézus történetisége
    • Teológia
    • Homoszexualitás
    • Egyéb
  • Videók
  • Aktuális esemény
  • Támogatás
  • Kapcsolat
  • Apologetika

Miért van szükség keresztény hitvédelemre [apologetikára]?

  • Posted on 01/03/202001/09/2020
  • 8 perc
Total
1
Megosztás
1
0
0

Az apologetika egyik legfontosabb gyakorlati kérdése az, hogy mi a haszna, miért van rá szükség? Ha körültekintünk, három területet is találunk, melyben érezhetjük az apologetika fontosságát – és ez a három terület lefed mindent, ami érint bennünket. A keresztény hitvédelem szükségessége megnyilvánul önmagunkban, a nem-keresztények felé és a kultúrában.

Formálja a hívőt

Ha megfigyeljük, hazánkban és nyugaton is, a kereszténység egyre inkább eltolódott egyfajta érzelmességbe – mintha az Istennel való kapcsolatunk egyetlen megélési formája az érzelmeink lennének. Természetesen fontosak az érzelmeink, de egy idő után az embereknek valami mélyebbre, valami másra is szüksége lesz. Tanárként és lelkészként én is tapasztalom, de nyugaton is rengetegen számolnak be arról, hogy az egyetemista értelmiségi réteget egyszerűen elveszti a kereszténység. Gyermekkorukban kizárólag „mesék” szintjén kaptak keresztény tanítást, nagyon kevesen ismerik és értik a keresztény alapigazságokat és a szülők és lelkipásztorok képtelenek intellektuálisan kielégítő, megfelelő választ adni azokra a kérdésekre, melyekkel a „világban” találkozik a gyermekük, akár az egyetemen, ateistákkal vagy más vallásúakkal folytatott beszélgetések során.

Óriási tehát a veszélye annak, hogy ha nem készülünk, nem ismerjük a teizmus és a kereszténység mellett szóló legalapvetőbb érveket és nem tudunk mit felelni akár az erkölcsi relativizmus, akár a szélsőséges individualizmus eszméje által gerjesztett kérdésekre – elveszítjük az ifjúságot. Ahogyan William Lane Craig fogalmazott: „Többé már nem elég a bibliai történeteket megtanítani a gyermekeinknek. Doktrínákra és apologetikára van szükségük”. Hogy miért?

Mert háborúban állunk – még itthon is. Háborút folytat a kereszténység az idegen eszmékkel, és úgy küldjük el gimnáziumba és egyetemre a gyermekeinket – esetleg úgy engedjük haza 1-1 alkalomról a gyülekezeti tagjainkat -, hogy azok fegyvertelenek – vagy a legjobb esetben is műanyag pajzsot és világító kardocskát adunk a kezükbe. Márpedig – és még mindig Craig – véget ért a játszadozások ideje.

Olyan szülőkre, olyan gyülekezeti tagokra, olyan lelkipásztorokra és tanárokra van szükségünk, akik legalább minimális szinten jártasak az apologetikában és intellektuálisan elkötelezettek a kulturális kihívásokkal szemben és így tudják pásztorolni nyájukat a farkasokkal teli mezőn.

De az apologetikának nem csak negatív, védekező fontossága van a hívő ember életében. Az apologetika másik hozadéka az, hogy általa a keresztény hívők nagykorú, intellektuálisan megalapozott hittel bírhatnak. Nagyon sokan ugyanis kizárólag az érzelmeik által élik meg a hitüket – ez viszont veszélyes és csalóka, hiszen az érzelmeink labilisak. Egyszer fent, egyszer lent. És bizony minden keresztény lesz lelki mélységben.

Ha komolyan, intellektuális módon is foglalkozunk a hitünkkel, akkor az ugyanúgy áldás lesz az életünkben, megerősít, segít bennünket akkor, amikor lelki mélységekben vagyunk. Még ha szenvedünk is lelkileg, akár egy tragédia, akár egy személyes csalódás után, értelmünkkel továbbra is beláthatjuk, hogy a keresztény hit igaz. Így az apologetika tkp. segít, hogy Isten közelében maradjunk, ne távolodjunk el tőle akkor sem, ha a lelki életünk válságban van.

De a másik emberhez való odafordulásunkban is segít. Nagyon sokan nem merik megosztani hitüket másokkal, mert félnek attól, hogy olyan kérdéseket kapnak, melyeket nem tudnak megválaszolni – így viszont véka alá rejtik a lámpásukat és ellentmondanak Krisztus parancsának. Keresztényként azonban mindannyian vágyunk arra, hogy megoszthassuk azt a jó hírt, amit megismertünk másokkal, hogy megoszthassuk, megismertethessük Jézust azokkal, akik nem ismerik Őt.  Azonban sokszor fogalmunk sincs mit mondjunk, nem tudjuk, hogy hogyan mondjuk. Nem tudjuk, hogy mit feleljünk, ha egy ateistától választ kapunk a felvetéseinkre és esetleg megtámadja a hitünket. De ha meg tudjuk válaszolni a még hitetlen emberek felvetéseit, az Jézushoz hozhatja közelebb őket. 

Az apologetikai képzések, előadások, beszélgetések óriási eszközei lehetnek az evengelizációnak, hatalmas löketet adhatnak, hiszen semmi nem erősíti a meggyőződést jobban, mintha valaki tudja, hogy jó érvei vannak amellett, amit hisz és jó válaszai vannak az állandóan felmerülő kérdésekre, melyek a nem-hívők részéről érkezhetnek. Tehát az apologetika az egyik kulcsa a magabiztos, félelem nélküli evangelizációnak is, így pedig erősíti és segíti növekedni Krisztusnak a testét.

Eszköz a Szentlélek kezében a nem-hívők felé

Az apologetika szükségessége és haszna megmutatkozik abban is, hogy mennyire hasznos eszköz az evangelizáció során. Sokak sajnos úgy gondolják, hogy vitákkal, érveléssel, racionálisan nem lehet meggyőzni senkit, nem túl hatékony módjai ezek az evangelizációnak – azonban ez nincs így. Az ApCsel 17-ben például azt olvassuk, hogy Pál zsinagógákban vitázott Krisztus feltámadásáról és sok zsidót megnyert a kereszténységnek.

Természetesen biztos lehetne valamilyen módon számszerűsíteni az apologetika eredményeit az evangelizáció során, azonban azok, akik úgy gondolják, hogy haszontalan eszköz, mert kevesen térnek meg általa, hamis elvárásokat állítanak a hitvédelemmel szemben. Ugyanis nem a mennyiség a döntő, hiszen pusztán az evangéliumot hallva is rendkívül kevesen térnek meg arányaiban – lássuk be, nem népszerű a világ számára az, amit hiszünk.

Azonban nem a mennyiség, hanem a minőség számít. Az apologetikán keresztül megtért hívő embereknek sokkal nagyobb hatásuk és elérésük van a világ felé, mint másoknak. Értelmiségiek, ügyvédek, orvosok, mérnökök – olyan emberek, akik megbízhatók, sokakat meg tudnak szólítani, lettek kereszténnyé 1-1 érvet hallva. Gondoljunk csak CS Lewisra. Mindenki ismeri a nevét, ateistából lett keresztény az istenérvek hatására. És most egy pillanatra gondoljunk bele CS Lewis világra és hívőkre gyakorolt hatására.

Formálja a kultúrát

Az evangélium mindig bizonyos kulturális kontextusban jelenik meg. Az evangelizáció során nem mindegy, milyen az egyén háttere – gondoljunk ara, hogy ha kilépnénk a kapun és egy krisnás próbálna meg téríteni: mekkora sikerrel járna? Valószínűleg semekkorával, hiszen számunkra idegen az a kontextus, amibe az ő üzenete van beágyazva. De képzeljük el, hogy ez a hindu ugyanezt teszi Indiában – ott valószínűleg sokkal nagyobb befogadásra találna az üzenete.

Az apologetika célja tehát, hogy megváltoztassa a kultúránkat, mely számos olyan nem-biblikus világnézetet olvasztott magába, mint például a posztmodernizmus, ateizmus, humanizmus és más vallások és filozófiák tanai – és amik gátjai lehetnek az evangelizációnak, hiszen elidegenítik azt a kulturális környezetet, melyben az evangéliumnak meg kell szólalnia. A legtöbb esetben nem a viták vagy az érvek fogják Krisztushoz közelebb vinni az embereket, de a legtöbb esetben az apologetika fog segíteni abban, hogy a kulturális környezetükben az evangélium és a kereszténység egy megbízható alternatívának tűnjön a világ többi kínálata mellett.

Az ateizmus, a posztmodern és a new age lelkiség korában mindennél fontosabb a keresztények számára, hogy megértsék és elsajátítsák az apologetikát. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes keresztény embernek szakértő filozófussá vagy természettudóssá kellene válnia. Sajnos az apologetikát gyakran úgy ábrázolják, mint ami egyfajta elérhetetlen intellektuális igényeskedés. A valóság azonban az, hogy a legtöbb keresztény képes arra, hogy elsajátítson néhány érvet és retorikailag felkészüljön úgy, hogy az bátorítsa őt abban, hogy megossza másokkal a hitét és megerősödjön az evangelizációban. Természetesen ez nem történik meg egyik napról a másikra. Ahogyan a teológiai tudás elsajátításához is idő és elkötelezettség kell, úgy az apologetikához is. Azonban az apologetika értékét és a rajta keresztül elsajátított képességek fontosságát nem lehet túlhangsúlyozni. Az apologetika átformál, és nem csak a hitünk védelmét, de az Istennel való együttjárásunkat is.

„Ellenben az Urat, Krisztust tartsátok szentnek szívetekben, és legyetek készen mindenkor számot adni mindenkinek, aki számon kéri tőletek a bennetek élő reménységet. Ezt pedig szelíden és tisztelettudóan, jó lelkiismerettel tegyétek…” 1Péter 3:15-16a 

A téma további részei:

Mi a keresztény hitvédelem [apologetika]?
Miért foglalkozzunk a keresztény hitvédelemmel [apologetikával]?
Kritikák a keresztény hitvédelemmel [apologetikával] szemben
Miért van szükség keresztény hitvédelemre [apologetikára]?

A fenti írások a 2019-es Evangéliumi Fórumon tartott szemináriumon hangoztak el. A teljes előadást egyben megtekintheted itt:

Ha tetszett a poszt és van rá lehetőséged, támogass bennünket Patreonon! 

Total
1
Megosztás
Like 1
Tweet 0
Pin it 0
Nagy Gergely

33 éves, református teológus, a Károli Gáspár Református Egyetem PhD hallgatója. Rendszeres résztvevője formális vitáknak, kerekasztal-beszélgetéseknek, illetve előadó (hit- és tudomány kapcsolata, ateizmus-agnoszticitmus-teizmus viszonya, vallásfilozófia stb.).

Ez is érdekelhet
Tovább a cikkre
  • Apologetika

Apologetika: mire jó az apologetika?

  • Posted on 12/26/201708/31/2019
  • Nagy Gergely
Tovább a cikkre
  • Apologetika

Tud-e a mindenható Isten olyan követ teremteni, amit nem tud felemelni?

  • Posted on 09/11/2019
  • Nagy Gergely
Tovább a cikkre
  • Apologetika

Ki teremtette Istent?

  • Posted on 09/04/201909/04/2019
  • Nagy Gergely
Tovább a cikkre
  • Apologetika

Miért nem érvek a kérdések?

  • Posted on 05/19/201905/28/2019
  • Nagy Gergely
Tovább a cikkre
  • Apologetika

Azért Isten szava a Biblia, mert a Biblia ezt írja? | A kereszténység és a körkörös érvelés

  • Posted on 05/18/202005/18/2020
  • Nagy Gergely
Tovább a cikkre
  • Apologetika
  • Istenérvek

Miért nem működnek az [isten]érveink?

  • Posted on 04/26/201905/28/2019
  • Nagy Gergely
Tovább a cikkre
  • Apologetika

Mi a keresztény hitvédelem [apologetika]?

  • Posted on 01/03/202001/04/2020
  • Nagy Gergely
Tovább a cikkre
  • Apologetika
  • Teológia

Luther és Kálvin téves kozmológiája | Teológia és tudomány kapcsolata

  • Posted on 04/20/202004/20/2020
  • Nagy Gergely
Random
  • A brit tudósok nem kedvelik Richard Dawkins-t, derült ki a felmérésből, amiben nem is kérdeztek róla
    • Posted on 03/31/2022
    • 6 perc
Népszerű
    • Ateizmus
    • Istenérvek

    Létezhet-e Isten, ha megengedi a szenvedést? :: A rosszból vett ateista érv

    • Posted on 06/06/2021
    • Nagy Gergely
    Tovább a cikkre
    • Ateizmus

    A kereszténység a nyugati civilizáció alapja :: Amikor a ‘gondolkodó ateisták’ nem gondolkodnak

    • Posted on 07/02/202107/02/2021
    • Nagy Gergely
    Tovább a cikkre
    • Ateizmus

    Az ‘ateizmus’ kifejezés jelentése

    • Posted on 04/27/2021
    • Nagy Gergely
    Tovább a cikkre
    • Apologetika
    • Egyéb

    20 TIPP a #racionális vitához és gondolkodáshoz

    • Posted on 06/12/202106/12/2021
    • Nagy Gergely
    Tovább a cikkre
    • Filozófia

    Mitől lesznek jók az érveink?

    • Posted on 07/14/2021
    • Nagy Gergely
    Tovább a cikkre
Twitter
avatar
Kálvinista Apologetika
@kalv_apol
4 Követi
37 Követők
Kedvenc #ateista érvem, ma olvastam: 1. Szuvasodnak a fogaink. 2. Tehát Isten nem létezik.
over a year ago
  • Reply
  • Retweet
  • Favorite
100%-ig biztos vagyok benne, hogy ha kitör majd a Harmadik Világháború, akkor annak egy kommentvita lesz az oka.
over a year ago
  • Reply
  • Retweet
  • Favorite
5 évet tanul a diplomájáért. 4 évet PhD-ért. Kutatni kezd. Évekig vizsgál egy problémát. Hipotézist állít, érve… https://t.co/VYIK9fHBzp
over a year ago
  • Reply
  • Retweet
  • Favorite
"[Isten létének kérdése kapcsán] ... az érvek és ellenérvek, a megszorítások és bővítések a végtelenségig halmozhat… https://t.co/NkqKYoXQue
over a year ago
  • Reply
  • Retweet
  • Favorite
Törekedj a másik álláspontjának tolerálására! Legalább vitaalapként el kell fogadni a másik álláspontját, mert enél… https://t.co/fwBCO6PqoU
over a year ago
  • Reply
  • Retweet
  • Favorite
Follow
Kövess minket!
Facebook 5K
YouTube 0
Instagram 483
Twitter 37
about
Támogass!
Célunk, hogy minél többekhez eljuttassuk a kereszténység intellektuális oldalát. Ha úgy érzed, Isten arra hív, hogy támogasd szolgálatunkat, akkor azt itt megteheted.
Tovább

IRATKOZZ FEL.

Iratkozz fel, hogy értesülj a legfrisseb eseményeinkről

Kövess minket
  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • YouTube
Random
  • A Szkeptikus Társaság problémája a szkepticizmussal :: Mi is valójában a ‘szkepticizmus’?
    • 7 perc
  • A test-lélek probléma :: dualizmus vs fizikalizmus
    • 32 perc
  • A kereszténység a nyugati civilizáció alapja :: Amikor a ‘gondolkodó ateisták’ nem gondolkodnak
    • 3 perc
  • 20 TIPP a #racionális vitához és gondolkodáshoz
    • 6 perc
Címkék
abortusz (4) apologetika (19) ateizmus (35) Biblia (8) egyéb (9) evolúció (1) filmajánló (2) filozófia (7) homosze (1) homoszexualitás (16) interjú (2) istenérv (9) istenérvek (3) Iszlám (10) Jehova tanúi (5) Jézus feltámadása (2) Jézus történetisége (10) karizmák (1) Korán (3) kritikus gondolkodás (1) kánon (2) könyv (3) Könyvajánló (1) mariológia (7) mise (4) Plantinga (2) pápaság (2) R9:20 (3) racionalitás (1) római katolicizmus (40) sola Scriptura (2) szkepticizmus (1) teológia (14) teremtés (1) tudomány (2) tévtanítók (2) univerzum (1) videó (15) vitaest (27) érveléstechnika (1)
Keresés
Naptár
2023. március
h K s c p s v
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« Már    

Input your search keywords and press Enter.